Murata Electronics North America GCM1555C1H8R6DA16D
GCM1555C1H8R6DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H8R6DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H8R6DA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H8R6DA16D
QUANTITY
GCM1555C1H8R6DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H8R6DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H8R6DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H8R6DA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H8R6DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H8R6DA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H8R6DA16D
TRIMMER 100K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP NMB FLOA G50 B datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.79 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf