Murata Electronics North America GCM1885C1H1R5CA16J
GCM1885C1H1R5CA16J picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H1R5CA16J
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H1R5CA16J.pdf
Availability of GCM1885C1H1R5CA16J
QUANTITY
GCM1885C1H1R5CA16J Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H1R5CA16J
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H1R5CA16J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H1R5CA16J
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H1R5CA16J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H1R5CA16J Details Description
Related parts for GCM1885C1H1R5CA16J
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 3WK3 HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK POWER TO-3 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf