Murata Electronics North America GCM1885C1H8R3DA16D
GCM1885C1H8R3DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H8R3DA16D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H8R3DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H8R3DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H8R3DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H8R3DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H8R3DA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H8R3DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H8R3DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H8R3DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H8R3DA16D
IC DUAL PERIPHERAL DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE 43DUAL POS .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 190W TO268 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf