Murata Electronics North America GCM1885C1H910JA16D
GCM1885C1H910JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H910JA16D
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H910JA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H910JA16D
QUANTITY
GCM1885C1H910JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H910JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H910JA16D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H910JA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H910JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H910JA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H910JA16D
CONN TERM POKE-IN MAG-MATE TIN datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA DP-NC 8FLTPK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 1/4"-6" BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf