Murata Electronics North America GCM1885C1H9R7DA16D
GCM1885C1H9R7DA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1885C1H9R7DA16D
Brief Description
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GCM1885C1H9R7DA16D.pdf
Availability of GCM1885C1H9R7DA16D
QUANTITY
GCM1885C1H9R7DA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1885C1H9R7DA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1885C1H9R7DA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1885C1H9R7DA16D
Related LinksGCM1885C1, GCM1885C1H9R7DA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1885C1H9R7DA16D Details Description
Related parts for GCM1885C1H9R7DA16D
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V TIN 2.5A datasheet.pdf
RES 261K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf