Vishay/Dale RWR80S60R0FRB12
RWR80S60R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S60R0FRB12
Brief Description
RES 60 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S60R0FRB12.pdf
Availability of RWR80S60R0FRB12
QUANTITY
RWR80S60R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S60R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S60R0FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S60R0FRB12
Related LinksRWR80S6, RWR80S60R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S60R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S60R0FRB12
CAP FILM 6800PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MUX DECODER SNGL 1OF2 6DSBGA datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SW 1A 600V 250NS DO204AL datasheet.pdf