Sullins Connector Solutions GCM24DRUI
GCM24DRUI picture photo
Mfg. Part Number
GCM24DRUI
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GCM24DRUI.pdf
Availability of GCM24DRUI
QUANTITY
GCM24DRUI Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM24DRUI
Internal Part NumberEIS-GCM24DRUI
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM24DRUI
Related LinksGCM2, GCM24DRUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM24DRUI Details Description
Related parts for GCM24DRUI
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 90MM datasheet.pdf