Sullins Connector Solutions GCM30DCAT
GCM30DCAT picture photo
Mfg. Part Number
GCM30DCAT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GCM30DCAT.pdf
Availability of GCM30DCAT
QUANTITY
GCM30DCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM30DCAT
Internal Part NumberEIS-GCM30DCAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM30DCAT
Related LinksGCM3, GCM30DCAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCM30DCAT Details Description
Related parts for GCM30DCAT
HEX STANDOFF 4-40 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
RES 4 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE AMPLI-BOND 69066 1/0AWG datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 4.63V SOT143 datasheet.pdf