Murata Electronics North America GCM31MR71E155KA55L
GCM31MR71E155KA55L picture photo
Mfg. Part Number
GCM31MR71E155KA55L
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
GCM31MR71E155KA55L.pdf
Availability of GCM31MR71E155KA55L
QUANTITY
GCM31MR71E155KA55L Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM31MR71E155KA55L
Internal Part NumberEIS-GCM31MR71E155KA55L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGCM Series Capacitors
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM31MR71E155KA55L
Related LinksGCM31MR71, GCM31MR71E155KA55L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM31MR71E155KA55L Details Description
Related parts for GCM31MR71E155KA55L
DEKAFIX GW 5 MARKED G 50/CD datasheet.pdf
SWITCH FS ROLLER LVR SILV.110"QC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf