Comair Rotron GDA2510-12BB
GDA2510-12BB picture photo
Mfg. Part Number
GDA2510-12BB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
GDA2510-12BB.pdf
Availability of GDA2510-12BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GDA2510-12BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GDA2510-12BB
Internal Part NumberEIS-GDA2510-12BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesGryphon
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 25mm L x 25mm H x 10mm W
Air Flow2.7 CFM (0.076m³/min)
Static Pressure0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise27.4 dB(A)
Power (Watts)1.20W
RPM13000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.100A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDA2510-12BB
Related LinksGDA251, GDA2510-12BB Datasheet, Comair Rotron Distributor
GDA2510-12BB Details Description
Related parts for GDA2510-12BB
TVS DIODE 14VWM 24.36VC DO201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 10" IVORY 24V datasheet.pdf
F PLUG PLENUM RG 6 datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 70CKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 6WDFN datasheet.pdf
150000UF 40V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf