Sprague Goodman GDT8R531
GDT8R531 picture photo
Mfg. Part Number
GDT8R531
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-8.5PF 250V SURF MOUNT
Datasheet Download
GDT8R531.pdf
Availability of GDT8R531
QUANTITY
GDT8R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDT8R531
Internal Part NumberEIS-GDT8R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 8.5pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated250V
Size / Dimension0.311" Dia x 0.551" L (7.90mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSealed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDT8R531
Related LinksGDT8, GDT8R531 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GDT8R531 Details Description
Related parts for GDT8R531
IDC CABLE - MSD20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
IC CNTRLR FAN SPEED 10-UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
PUNCH UNIT RD 3.750 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf