Diodes Incorporated GDZ8V2LP3-7
GDZ8V2LP3-7 picture photo
Mfg. Part Number
GDZ8V2LP3-7
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2DFN
Datasheet Download
GDZ8V2LP3-7.pdf
Availability of GDZ8V2LP3-7
QUANTITY
GDZ8V2LP3-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of GDZ8V2LP3-7
Internal Part NumberEIS-GDZ8V2LP3-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device Package2-X3-DFN0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GDZ8V2LP3-7
Related LinksGDZ8V, GDZ8V2LP3-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
GDZ8V2LP3-7 Details Description
Related parts for GDZ8V2LP3-7
IC CNTRLR HOTSWAP LOADSHAR16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V N1500 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 388MA 2.25 OHM datasheet.pdf
N JK TO N JK RG 400 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf