Sullins Connector Solutions GEC15DRYI-S734
GEC15DRYI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GEC15DRYI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC15DRYI-S734.pdf
Availability of GEC15DRYI-S734
QUANTITY
GEC15DRYI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC15DRYI-S734
Internal Part NumberEIS-GEC15DRYI-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC15DRYI-S734
Related LinksGEC15DR, GEC15DRYI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC15DRYI-S734 Details Description
Related parts for GEC15DRYI-S734
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
SGE88-2-5000-100C datasheet.pdf
BEVEL 0.7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf