Sullins Connector Solutions GEC22SGSN-M89
GEC22SGSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GEC22SGSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 22POS .100 RT/A SMD
Datasheet Download
GEC22SGSN-M89.pdf
Availability of GEC22SGSN-M89
QUANTITY
GEC22SGSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC22SGSN-M89
Internal Part NumberEIS-GEC22SGSN-M89
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC22SGSN-M89
Related LinksGEC22S, GEC22SGSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC22SGSN-M89 Details Description
Related parts for GEC22SGSN-M89
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 3500K 1X12 MCPCB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf