SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GECA40BG
GECA40BG picture photo
Mfg. Part Number
GECA40BG
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 40W
Datasheet Download
GECA40BG.pdf
Availability of GECA40BG
QUANTITY
GECA40BG Order Process
Ship out your order
Specifications of GECA40BG
Internal Part NumberEIS-GECA40BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGECA40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-5V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.5A, 2A, 300mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 45°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GECA40BG
GECA40BG Details Description
Related parts for GECA40BG
FIXED IND 470NH 650MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 2% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 36POS TIN PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 100V datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 3S FIN datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf