Sullins Connector Solutions GEM12DTKH-S288
GEM12DTKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DTKH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM12DTKH-S288.pdf
Availability of GEM12DTKH-S288
QUANTITY
GEM12DTKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DTKH-S288
Internal Part NumberEIS-GEM12DTKH-S288
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DTKH-S288
Related LinksGEM12DT, GEM12DTKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DTKH-S288 Details Description
Related parts for GEM12DTKH-S288
RES ARRAY 3 RES 180K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO-214A datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
1500UF 10V 9.53X68.2 AXI datasheet.pdf