Sullins Connector Solutions GEM15DRMH
GEM15DRMH picture photo
Mfg. Part Number
GEM15DRMH
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 WW
Datasheet Download
GEM15DRMH.pdf
Availability of GEM15DRMH
QUANTITY
GEM15DRMH Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM15DRMH
Internal Part NumberEIS-GEM15DRMH
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM15DRMH
Related LinksGEM1, GEM15DRMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM15DRMH Details Description
Related parts for GEM15DRMH
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf