Sullins Connector Solutions GEM24DRKF-S13
GEM24DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEM24DRKF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM24DRKF-S13.pdf
Availability of GEM24DRKF-S13
QUANTITY
GEM24DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM24DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-GEM24DRKF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM24DRKF-S13
Related LinksGEM24D, GEM24DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM24DRKF-S13 Details Description
Related parts for GEM24DRKF-S13
IC 1.62V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1507TR 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf