Bourns Inc. SRP1206-2R8Y
SRP1206-2R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRP1206-2R8Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.8UH 15A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1206-2R8Y.pdf
Availability of SRP1206-2R8Y
QUANTITY
SRP1206-2R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1206-2R8Y
Internal Part NumberEIS-SRP1206-2R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP1206 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1206
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.8µH
Tolerance±25%
Current Rating15A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1206-2R8Y
Related LinksSRP120, SRP1206-2R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1206-2R8Y Details Description
Related parts for SRP1206-2R8Y
BRIDGE RECT SGL PHASE 1200V 18A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR10H/AE10G/HPK10H datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CBL 20POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/8 BLACK 200' datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS TIN datasheet.pdf
2MM LENS FOR POWER HEAD datasheet.pdf