Sullins Connector Solutions GEM30DTBI-S189
GEM30DTBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM30DTBI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM30DTBI-S189.pdf
Availability of GEM30DTBI-S189
QUANTITY
GEM30DTBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM30DTBI-S189
Internal Part NumberEIS-GEM30DTBI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM30DTBI-S189
Related LinksGEM30DT, GEM30DTBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM30DTBI-S189 Details Description
Related parts for GEM30DTBI-S189
IDC CABLE - MDJ50K/MC50M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/BUFFER 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER, 0.050" 12POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOD323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-220AB datasheet.pdf