Sprague Goodman GFP16000
GFP16000 picture photo
Mfg. Part Number
GFP16000
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-16PF 750V PNL MOUNT
Datasheet Download
GFP16000.pdf
Availability of GFP16000
QUANTITY
GFP16000 Order Process
Ship out your order
Specifications of GFP16000
Internal Part NumberEIS-GFP16000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 16pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated750V
Size / Dimension0.312" Dia x 0.375" L (7.92mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeUser Defined
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GFP16000
Related LinksGFP1, GFP16000 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GFP16000 Details Description
Related parts for GFP16000
SSR 5A 250VAC 3/28VDC ZERO-CROSS datasheet.pdf
SOCKET TERM SLD W/CLIP FOR HP2 datasheet.pdf
CONN HEADER EH SIDE 11POS 2.5MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 15MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-SIGNAL CODING KEY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A G50 TIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf