Sprague Goodman GGV8R531
GGV8R531 picture photo
Mfg. Part Number
GGV8R531
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.8-8.5PF 1.25KV SMD
Datasheet Download
GGV8R531.pdf
Availability of GGV8R531
QUANTITY
GGV8R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of GGV8R531
Internal Part NumberEIS-GGV8R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.8 ~ 8.5pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated1250V (1.25kV)
Size / Dimension0.312" Dia x 0.633" L (7.92mm x 16.10mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSealed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GGV8R531
Related LinksGGV8, GGV8R531 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GGV8R531 Details Description
Related parts for GGV8R531
FIXED IND 22UH 1.1A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SNT-4A datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 200MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf