On-Shore Technology, Inc. ED3191/10
ED3191/10 picture photo
Mfg. Part Number
ED3191/10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 2.5MM 10POS
Datasheet Download
ED3191/10.pdf
Availability of ED3191/10
QUANTITY
ED3191/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED3191/10
Internal Part NumberEIS-ED3191/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED3191
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.098" (2.50mm)
Mating OrientationAngled
Current4A
Voltage150V
Wire Gauge20-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray, Slate
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED3191/10
Related LinksED31, ED3191/10 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED3191/10 Details Description
Related parts for ED3191/10
LED 7-SEG DISP CC YLW RHDP .3" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 28WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 96POS EUROCARD PCB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf