Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-4HE3/54
GI250-4HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-4HE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-4HE3/54.pdf
Availability of GI250-4HE3/54
QUANTITY
GI250-4HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-4HE3/54
Internal Part NumberEIS-GI250-4HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)4000V (4kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-4HE3/54
Related LinksGI250-, GI250-4HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-4HE3/54 Details Description
Related parts for GI250-4HE3/54
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .05" DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO252-5 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf