Murata Electronics North America GJM1555C1H1R7BB01D
GJM1555C1H1R7BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H1R7BB01D
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H1R7BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H1R7BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H1R7BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H1R7BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H1R7BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H1R7BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H1R7BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H1R7BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H1R7BB01D
KEY FOB ABS ALMOND 3.4"LX2.56"W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CABINET ALUM UNPAINTED 8"LX10"W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf