Murata Electronics North America GJM1555C1H7R8WB01D
GJM1555C1H7R8WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H7R8WB01D
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H7R8WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H7R8WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H7R8WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H7R8WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H7R8WB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H7R8WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H7R8WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H7R8WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H7R8WB01D
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
T4016, 2NC+2NO, FLEX 2 ACT 3X0.5 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf