Murata Electronics North America GJM1555C1H9R1BB01D
GJM1555C1H9R1BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R1BB01D
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R1BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R1BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R1BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R1BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R1BB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R1BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R1BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R1BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R1BB01D
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 24"X36" ROYAL BLUE datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC CTLR OVP CURR LIMIT 10-TDFN datasheet.pdf
POWER MOD IGBT3 FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO215AB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf