Murata Electronics North America GJM1555C1H9R8CB01D
GJM1555C1H9R8CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R8CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R8CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R8CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R8CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R8CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R8CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R8CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R8CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R8CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R8CB01D
CAP FILM 0.18UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 100MA CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR TO46-2 THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
FUSEBANK 20A 660V AC 12 WAY datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf