Murata Electronics North America GJM1555C1H9R8CB01D
GJM1555C1H9R8CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R8CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R8CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R8CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R8CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R8CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R8CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R8CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R8CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R8CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R8CB01D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 6ELEM 450-470MHZ SILVER datasheet.pdf
G9SX-NS202-RC DC24 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 31POS SNGL PCB datasheet.pdf