TDK Corporation GLF201208T470M
GLF201208T470M picture photo
Mfg. Part Number
GLF201208T470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 120MA 5.3 OHM SMD
Datasheet Download
GLF201208T470M.pdf
Availability of GLF201208T470M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GLF201208T470M Order Process
Ship out your order
Specifications of GLF201208T470M
Internal Part NumberEIS-GLF201208T470M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesGLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating120mA
Current - Saturation60mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.3 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.053" (1.35mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLF201208T470M
Related LinksGLF2012, GLF201208T470M Datasheet, TDK Corporation Distributor
GLF201208T470M Details Description
Related parts for GLF201208T470M
FIXED IND 10NH 750MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN WATERTITE 3P4W L17-30 600V datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.3A 55.1 MOHM datasheet.pdf