Sullins Connector Solutions GMA50DRST-S664
GMA50DRST-S664 picture photo
Mfg. Part Number
GMA50DRST-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD
Datasheet Download
GMA50DRST-S664.pdf
Availability of GMA50DRST-S664
QUANTITY
GMA50DRST-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMA50DRST-S664
Internal Part NumberEIS-GMA50DRST-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMA50DRST-S664
Related LinksGMA50DR, GMA50DRST-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMA50DRST-S664 Details Description
Related parts for GMA50DRST-S664
IC MULTIPLEXER 8-INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 20A PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X06P datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
TIMER MINI datasheet.pdf
OSC MEMS 22.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf