ITT Cannon, LLC DBMM25PA183
DBMM25PA183 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25PA183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBMM25PA183.pdf
Availability of DBMM25PA183
QUANTITY
DBMM25PA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25PA183
Internal Part NumberEIS-DBMM25PA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25PA183
Related LinksDBMM2, DBMM25PA183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25PA183 Details Description
Related parts for DBMM25PA183
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf