Vishay/Dale RNC55J3483BSBSL
RNC55J3483BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3483BSBSL
Brief Description
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3483BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3483BSBSL
QUANTITY
RNC55J3483BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3483BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3483BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3483BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3483BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3483BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3483BSBSL
RES 700 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf