Sullins Connector Solutions GMC06DREH-S13
GMC06DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GMC06DREH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GMC06DREH-S13.pdf
Availability of GMC06DREH-S13
QUANTITY
GMC06DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC06DREH-S13
Internal Part NumberEIS-GMC06DREH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row6
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC06DREH-S13
Related LinksGMC06D, GMC06DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC06DREH-S13 Details Description
Related parts for GMC06DREH-S13
TVS DIODE 5VWM 20VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 20A CHASS MNT datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 4C GD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf