Sullins Connector Solutions GMM10DRSD-S273
GMM10DRSD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GMM10DRSD-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GMM10DRSD-S273.pdf
Availability of GMM10DRSD-S273
QUANTITY
GMM10DRSD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM10DRSD-S273
Internal Part NumberEIS-GMM10DRSD-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM10DRSD-S273
Related LinksGMM10DR, GMM10DRSD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM10DRSD-S273 Details Description
Related parts for GMM10DRSD-S273
ADAPTER SCSI INT/EXT SLOTBRACKET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC MPU EP7 74MHZ 204TFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SNSW 15.1A SLDR NONE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf