Sprague Goodman GNR2R500
GNR2R500 picture photo
Mfg. Part Number
GNR2R500
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V
Datasheet Download
GNR2R500.pdf
Availability of GNR2R500
QUANTITY
GNR2R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR2R500
Internal Part NumberEIS-GNR2R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.4 ~ 2.5pF
Adjustment Type-
Voltage - Rated500V
Size / Dimension0.118" Dia x 0.230" L (3.00mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeUser Defined
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR2R500
Related LinksGNR2, GNR2R500 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GNR2R500 Details Description
Related parts for GNR2R500
IC REG LDO ADJ 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 0.74 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 16TQFN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf