Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4005E-E3/53
GP10-4005E-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4005E-E3/53
Brief Description
DIODE GEN PURP 500V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4005E-E3/53.pdf
Availability of GP10-4005E-E3/53
QUANTITY
GP10-4005E-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4005E-E3/53
Internal Part NumberEIS-GP10-4005E-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)500V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 500V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4005E-E3/53
Related LinksGP10-400, GP10-4005E-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4005E-E3/53 Details Description
Related parts for GP10-4005E-E3/53
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC 24BIT 32VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 WAVE VERT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 16VDC 2416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 11PR BRD 300V datasheet.pdf