Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10DEHM3/73
GP10DEHM3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10DEHM3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10DEHM3/73.pdf
Availability of GP10DEHM3/73
QUANTITY
GP10DEHM3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10DEHM3/73
Internal Part NumberEIS-GP10DEHM3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10DEHM3/73
Related LinksGP10DE, GP10DEHM3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10DEHM3/73 Details Description
Related parts for GP10DEHM3/73
RES 510 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER HS CMOS 14-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 GR SN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CYLINDER STOP datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 2.2K OHM 24DRT datasheet.pdf