Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15BHE3/73
GP15BHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP15BHE3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15BHE3/73.pdf
Availability of GP15BHE3/73
QUANTITY
GP15BHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15BHE3/73
Internal Part NumberEIS-GP15BHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15BHE3/73
Related LinksGP15B, GP15BHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15BHE3/73 Details Description
Related parts for GP15BHE3/73
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG FRIC LOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20A 66W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf