Global Power Technologies Group GP1M008A050HG
GP1M008A050HG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M008A050HG
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 8A TO220
Datasheet Download
GP1M008A050HG.pdf
Availability of GP1M008A050HG
QUANTITY
GP1M008A050HG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M008A050HG
Internal Part NumberEIS-GP1M008A050HG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds937pF @ 25V
Power - Max120W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M008A050HG
Related LinksGP1M00, GP1M008A050HG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M008A050HG Details Description
Related parts for GP1M008A050HG
IC OPAMP JFET 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS SAMP 28SSOP datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERDI123 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.4000 MHZ 12PF SMD datasheet.pdf