SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC225-15G
GPC225-15G picture photo
Mfg. Part Number
GPC225-15G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 225W
Datasheet Download
GPC225-15G.pdf
Availability of GPC225-15G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC225-15G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC225-15G
Internal Part NumberEIS-GPC225-15G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC225
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)225W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 5.00" W x 2.50" H (228.6mm x 127.0mm x 63.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max225W (250W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC225-15G
GPC225-15G Details Description
Related parts for GPC225-15G
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
METRAL HDR 4MX5R datasheet.pdf
CAP FILM 550UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf