Vishay/Dale RNC55J6812DRBSL
RNC55J6812DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6812DRBSL
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6812DRBSL.pdf
Availability of RNC55J6812DRBSL
QUANTITY
RNC55J6812DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6812DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6812DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6812DRBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6812DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6812DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J6812DRBSL
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 24DSBGA datasheet.pdf
IC RF DSA 2BIT 50 OHM 12QFN datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE VHF NMO WHITE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf