SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC80-28G
GPC80-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPC80-28G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 80W
Datasheet Download
GPC80-28G.pdf
Availability of GPC80-28G
QUANTITY
GPC80-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC80-28G
Internal Part NumberEIS-GPC80-28G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)80W (110 Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (110 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC80-28G
GPC80-28G Details Description
Related parts for GPC80-28G
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TPLI 270 A0 16" X 16" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
XENOY PADLOCK 1.50 BODY ORANGE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
ASSY, CAP, 6POS, AS16, VO, KEYB, datasheet.pdf