SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFM115-15G
GPFM115-15G picture photo
Mfg. Part Number
GPFM115-15G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Datasheet Download
GPFM115-15G.pdf
Availability of GPFM115-15G
QUANTITY
GPFM115-15G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFM115-15G
Internal Part NumberEIS-GPFM115-15G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFM115
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.3A
Power (Watts)80W (115 Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.25" L x 3.30" W x 1.50" H (113.4mm x 83.8mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (115 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFM115-15G
GPFM115-15G Details Description
Related parts for GPFM115-15G
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 32.5X32.5X12.5MM NO TIM datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf