Vishay/Vitramon VJ1808Y223JXPAT5Z
VJ1808Y223JXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y223JXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y223JXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y223JXPAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y223JXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y223JXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y223JXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y223JXPAT5Z
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y223JXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y223JXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y223JXPAT5Z
RES 820 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 477VWM 725VC SMB datasheet.pdf
LED 2MM QUAD GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 900 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
PRES SWITCH -100-300 KPA PNP datasheet.pdf
10UF 50V 6,3X5,8 datasheet.pdf
COMPLEMENTARY 30V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf