SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFM115-28G
GPFM115-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPFM115-28G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 80W
Datasheet Download
GPFM115-28G.pdf
Availability of GPFM115-28G
QUANTITY
GPFM115-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFM115-28G
Internal Part NumberEIS-GPFM115-28G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFM115
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.9A
Power (Watts)80W (115 Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency81%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.25" L x 3.30" W x 1.50" H (113.4mm x 83.8mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (115 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFM115-28G
GPFM115-28G Details Description
Related parts for GPFM115-28G
RES SMD 4.53KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TERMINATION NTWRK SGL 28-QSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 400MHZ 32QFN datasheet.pdf
IC PLL INTEGER-N 3GHZ 44CQFJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
TERM SPLICE SHORT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf