SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPM140-28
GPM140-28 picture photo
Mfg. Part Number
GPM140-28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 140W
Datasheet Download
GPM140-28.pdf
Availability of GPM140-28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPM140-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPM140-28
Internal Part NumberEIS-GPM140-28
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPM140
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPM140-28
GPM140-28 Details Description
Related parts for GPM140-28
FIXED IND 3.3UH 18.8A 5 MOHM TH datasheet.pdf
PANEL TOP 19X5.22X0.5" BE/GY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf