Vishay Semiconductor/Diodes Division GPP20K-E3/73
GPP20K-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GPP20K-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 2A DO204AC
Datasheet Download
GPP20K-E3/73.pdf
Availability of GPP20K-E3/73
QUANTITY
GPP20K-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPP20K-E3/73
Internal Part NumberEIS-GPP20K-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 2A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPP20K-E3/73
Related LinksGPP20K, GPP20K-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GPP20K-E3/73 Details Description
Related parts for GPP20K-E3/73
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
INSTALLATION TOOL BLUE ABS datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.98KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR CC/CV 8SOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 5A SPM55 datasheet.pdf