| Internal Part Number | EIS-GPVO-0.040-AC-0816 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Gap Pad VO Material Report | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Gap Pad® VO | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 406.40mm x 203.20mm | |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Adhesive - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Pink | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 1.0 W/m-K | |