Bergquist GPVOUS-0.125-AC-0816
GPVOUS-0.125-AC-0816 picture photo
Mfg. Part Number
GPVOUS-0.125-AC-0816
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD 8"X16" .125" GP ADH
Datasheet Download
GPVOUS-0.125-AC-0816.pdf
Availability of GPVOUS-0.125-AC-0816
QUANTITY
GPVOUS-0.125-AC-0816 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPVOUS-0.125-AC-0816
Internal Part NumberEIS-GPVOUS-0.125-AC-0816
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
RoHS InformationGap Pad VO Material Report
Featured ProductGap Pad® VO Ultra Soft
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® VO
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline406.40mm x 203.20mm
Thickness0.125" (3.18mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveAdhesive - One Side
Backing, CarrierSil-Pad
ColorPink
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity1.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPVOUS-0.125-AC-0816
Related LinksGPVOUS-0.1, GPVOUS-0.125-AC-0816 Datasheet, Bergquist Distributor
GPVOUS-0.125-AC-0816 Details Description
Related parts for GPVOUS-0.125-AC-0816
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
EVAL BLANK ADISIMPOWER ADP2105 datasheet.pdf
FILTER OUTPUT EMC SINE WAVE 8A datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf